Тернопіль

Підземелля з десятками скелетів: вперше журналістам показали збаразькі лабіринти

Десятки невідомих ходів, тунелів та лабіринтів. Підземний Збараж – місце, яке назавжди залишилося поза межами часу.

Для туристів і до сьогодні це місце лишається закритим, адже більша частина підземних ходів не досліджені. Та нашу знімальну групу туди проводять, щоправда через хід, який знаходиться в костелі святого Антонія з Падуї. Всередині все так, як і було сотні років тому. Перше, що впадає у вічі – труни. Під костелом знаходяться поховання польської знаті різних епох.

“Серед таких відомих князів збаразьких – це Януш Вишнівецький, який був похований просто тут в підземеллі костелу. Крипта поховання Януша Збаразького знаходилася під головним вівтарем”, – каже науковий співробітник Національного заповідника “Замки Тернопілля” Володимир Данилейко.

Окрім шляхти, місцевої знаті та воїнів тут ховали і монахів. Та на початку двадцятого століття шукачі скарбів понищили чи не у всі поховання. Адже в той час містом швидко ширилася чутка про те, що в підземеллях похована шляхта, а з людьми і безліч скарбів.

“За радянського часу тут було закрито, але кожен знав як можна було сюди залізти, і дехто це робив. Тут було багато ям і цей хід так гарно видовбаний через людську роботу. Тут всі щось шукали”, – пояснює молодший науковий співробітник Національного заповідника “Замки Тернопілля” Наталя Ганусевич.

Зараз же, так звана гробниця, виглядає моторошно – у приміщеннях темно і сиро, на землі десятки гробів, на стінах можна прочитати імена померлих. Усе польською мовою. Якщо придивитись можна побачити й цифри – підозрюють, що це дати їхньої смерті.

Нам розказують – у гробах і досі лежать складені тіла померлих. А ті скелети, які не змогли ідентифікувати – тримають у сусідньому приміщенні, за цією стіною.

Це місце манить дослідників, та пускають не усіх. Десяток років тому потрапити сюжди вдалося Київським вченим. У 2004 році їхні дослідження вразили наукову спільноту. Виявилося, що підземні ходи знаходяться чи не по всій території міста. А закинутий тунель, який розміщується під костелом святого Антонія веде до Збаразького замку.

“Завдяки їхньому дослідженню виявилося, що один з підземних ходів веде саме з замку, попід річку 22м, і виходить в сторону підземель святого Антонія”, додає Володимир Данилейко.

Поки археологам відомо лише про малу частину тунелів під Збаражем, але в планах віднайти й інші таємні ходи. В наступному репортажі ми розкажемо про битву під Збаразьким замком, яка стала вирішальною для Богдана Хмельницького та його війська.

Христина Луцик, Оксана Задорожна, Володимир Сосна, Т1 Новини



Loading...







Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK