Тернопіль

Захопливі спогади тернополянки, яка відбудовувала Тернопіль після війни

Вона мріяла стати льотчицею, але стала – водійкою крану. У 20 років Явдокія Герасименко вперше сіла за кран і почала відбудовувати повоєнний Тернопіль.

Зараз жінка з посмішкою розповідає, що майже кожен будинок від озера і до стадіону, будувала вона. Пригадує, після війни довкола була лише розруха і напівзруйновані помешкання, в яких таки змушені були жити люди. Відновити місто хотіли якнайшвидше, тож працювали у дві зміни. Згадує жінка, як при будівництві, теперішньої школи №6, заснула просто за кермом.

“Я на крані, мороз, холодно, а я в дві зміни у тій кабіні. Думаю, ну треба, то мушу.  Подають мені панелі, чіпляють їх, а я витягаю і бачу вантажник показує треба везти. Везу і задрімала, кран їде, дві тони причеплено, а я задрімала. Настільки стомлена, була і з того переляку пробудилась і бачу, що я ще їду”, – каже Явдокія Герасименко.

Пані Явдокія розповідає, останньою масштабною забудовою, над якою вона працювала, стала Ватра. Далі було ще кілька менших проектів. Нині ж пенсіонерка усім серцем радіє, коли прогулюється уже сучасним містом, адже доклала чимало зусиль, щоб відродити Тернопіль. Скромно, та все ж милується своїми творіннями.

“Сьогодні я іду по вулиці  і бачу: оце мій будинок, оце мій будинок, і всім розказую. От якби кожен стільки зробив. Хоча тепер Тернопіль зовсім не схожий на той, яким він був”, – додає пані Явдокія.

Отак в компанії знайомих пані Явдокія часто розповідає історії будинків. Усі разом жінки пригадують як Тернопіль виглядав до війни: на місті ставу, було сміттєзвалище та людські городи. Згодом все прибрали і викопали водойму. Пенсіонерка пані Галина каже, тоді на  території Тернополя було багато гранат, тому її чоловік, як і більшість жителів, ходив збирати їх та вивозив за місто.

Пані Явдокія досі при розмові з друзями наголошує, що живе у центрі Західної України – Тернополі. Жінка і її знайомі пишаються тим, що після війни відновити це місто вдалося. І сподіваються, що наступні покоління робитимуть його ще кращим і затишнішим.

Оля Боднар, Оксана Задорожна, Віталій Куземко, Володимир Сосна, Т1 Новини.Loading...Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK