Тернопіль

З янголом на плечі: у Тернополі відкрили виставку відомого художника-іконописця

«З янголом на плечі» — під такою назвою в обласному художньому музеї відкрили персональну виставку відомого художника-іконописця з Чорткова Володимира Шерстія.

Експозиція загалом складається з 69 ікон. Написані вони у візантійському стилі, переважно на дереві. Характерною особливістю цього напрямку, зазначає художник, є видовжені та сумні лики святих. Утім, є ще одна особливість сакральних робіт Володимира Шерстія. У них є щось дитинне. В іконах часто простежуються українські мотиви, одяг святих оздоблений вишивкою. У вікна храму, чи наших домівок, тихенько заглядають добрі ангели, в яких ми віримо. До сонця тягнуться мальви… А десь і соняхи примостилися. Ніби відчуваєш легенький порух, від якого зараз затріпоче фіранка у сільській хаті, де зі стіни лагідно усміхаються святі образи… Можливо, тому, що сакральне мистецтво – взагалі символічне.

 

З раннього дитинства майстра оточували ікони, які писав його дідусь Степан Зозуля. Він розмальовував і сільські церкви. Хтозна, на якому підсвідомому рівні цей талант проявився у його онука. Адже, як зазначає Володимир Шерстій, в іконописі він не мав ні вчителів, ні наставників. Всю інформацію з іконографії вишукував по крупинці та випробовував на практиці. Те, що народжується з-під його пензля,  – це глибина душі, чистота помислів, які просто вибухають кольорами.

На відкриття виставки у Тернопільський обласний художній музей завітали відомі митці, рідні, друзі майстра. Директор музею Ігор Дуда, презентуючи експозицію, зауважив, що роботи Володимира Шерстія давно відомі, як в Україні, так і за кордоном:

  • Традиція іконописання в Україні була перервана після приходу «визволителів». Але вона продовжилася в діаспорі, де серед іконописців було багато вихідців з Тернопільщини. А за часів незалежності художники повернулися до цієї сакральної теми, почали розписувати церкви, малювати ікони, створювати іконостаси. Поступово заповнюється та прогалина, яка була в українському мистецтві. І приємно, що наш земляк, Володимир Шерстій, – один із тих, хто високопрофесійно працює над сакральною тематикою, даруючи людям отакі прекрасні, одухотворені роботи…

   

Владика Теодор, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ відзначив потужну енергетику, яка йде від кожної роботи Володимира Шерстія.

– Вірю, що через його творчість світ і надалі відкриватиме наше українське мистецтво та багатство нашої душі. Адже іконопис сприймається не лише розумом, а сприймається й серцем, – підкреслив владика.

Володимир Шерстій – заслужений майстер народної творчості України, удостоєний премії імені Ярослава Музики у номінації «Декоративно-ужиткове мистецтво» за серію ікон до 1030-річчя Хрещення Київської Русі-України.

Народився майстер у селі Гнилички Підволочиського району у сім’ї сільських інтелігентів. Тож надзвичайно теплими були вітання від земляків, рідних людей. Привітали талановитого митця і колеги, народний художник України Богдан Ткачик, заслужений художник України Микола  Шевчук, начальник обласного управління культури Григорій Шергей, гості з Києва.

До речі, писати ікони Володимир Шерстій почав понад 20 років тому, коли жив у Бразилії. Якось в одній з українських церков у Сан-Паулу знайшов книгу «Уклін Марії», що розповідала про чудотворні ікони. Після її прочитання взявся за реставрацію образів, а потім і за їх написання. Перша виставка робіт митця відбулася там же, в Латинській Америці, в одному з центрів української культури.

  • З Божою поміччю сталося так, що мою виставку відвідав Блаженнійший Любомир Гузар, якому я подарував одну з перших своїх робіт і який благословив мене на добрі справи, – каже митець.

Загалом у доробку народного майстра понад тисяча робіт, які виставлялися в десятках українських міст і за кордоном. Нині вони прикрашають також церкви України, Бразилії,  Аргентини, Італії та приватні колекції в різних куточках світу. Одну із робіт художник подарував Папі Римському Бенедикту. Зараз Володимир Шерстій тісно співпрацює із містом Фатіма – центром світового паломництва, що у Португалії.

А взагалі, кожна ікона для майстра – найдорожча, як рідна дитина.

– Коли віддаю роботи на виставку, то стіни у моїй майстерні пустують. Саме це відчуття і наповнює моє серце – ніби чогось не вистачає. Є ікони, які ніколи не продам. У майбутньому вони перейдуть у музей чи родині, – зізнається Володимир Шерстій.

Від початку війни на сході митець, як волонтер, не раз відвідував українських  бійців у багатьох гарячих точках. У наметах військових і тепер можна побачити його ікони-обереги.  В окремі роботи майстер вживив гільзи, привезені з-під Попасної, імітуючи ворожі обстріли. Деякі з ікон присвятив землякам, які загинули на фронті. Одна з таких робіт — «Юрій змієборець, який вбиває гаспида, що виповз з Кремля».

Виставка Володимира Шерстія «З янголом на плечі» у Тернопільському обласному художньому музеї буде ще тривати до середини вересня. Тож завітайте.

А на дереві під пензлем майстра оживає Бог. І добрі ангели. Нехай вони ще довго надихають вас, шановний Майстре!

Зіна КУШНІРУК, фото Василя Балюха та Ореста Лижечка, Наш День



Loading...







Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK