Тернопіль

У Вишневецькому палаці на Тернопільщині відкрили експозицію портретів його засновників (фото)

Колись у старовинному палаці в містечку Вишнівці на Збаражчині зберігалася величезна колекція творів живопису, серед яких і більше 600 портретів. Але історія не була надто прихильною до палацу. Зараз музейні працівники, науковці та митці відроджують колишній шарм і славу неймовірно красивої пам’ятки. У палаці відкрили нову експозицію –  копії портретів із славнозвісної колекції.

Невеликий Вишнівець відомий насамперед як родинне гніздо відомого українського роду князів Вишневецьких. Саме звідси походить легендарний засновник Запорізької Січі Дмитро Вишневецький (Байда), У воєнних лихоліттях місцевий палац неодноразово руйнували та грабували. Вже в 50-х роках 19 століття багато творів із колекцій Вишневецького палацу було вивезено за кордон.

Частина портретів повернулася до палацу у вигляді мистецьких копій. На виставці представлено 15 полотен, на яких зображені представники князів Вишневецьких. Виконала портрети художниця-реставраторка Вишнівецького відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» Вікторія Присяжнюк. Талановита випускниця Львівської академії мистецтв за  десятиліття своєї роботи в установі створила близько трьох десятків копій портретів історичних постатей, які прикрашають відновлені інтер’єри Збаразького замку та Вишневецького палацу.

Кропіткій роботі над полотнами передували пошуки в архівах, бібліотеках, музеях і на мистецьких сайтах. Лише представникам роду Вишневецьких у палацовій колекції колись належали 27 портретів. На жаль, сьогодні більшість портретів перебувають за межами України і тільки 11з них – у фондах Національного музею історії України.

Вікторія Присяжнюк, працюючи в різних техніках, вміло освоїла і класичну манеру виконання багаторазового  живопису в техніці старих майстрів. Поетапність нанесення фарби дозволяє їй досягти дивовижних відтінків та ефектів, оскільки кожен шар при нанесенні просвічується через попередній.

У майстерності художниці може пересвідчитися кожен шанувальник мистецтва і старовини та побачити в інтер’єрах Вишневецького палацу копії портретів відомих історичних особистостей, які залишили глибокий слід в історії України та Європи. Це, зокрема, портрети лицаря-козака Дмитра (Байди) Вишневецького, фундаторів Кременецького колегіуму Януша Антонія та Михайла Серватія Вишневецьких, захисників православ’я Михайла та Раїни Вишневецьких, короля Речі Посполитої Міхала Корибута Вишневецького, засновниці театру в Білорусі Урсули-Франциски Вишневецької та багатьох інших. Відновлення інтер’єрів Вишневецького палацу та поповнення їх портретами родових дідичів – це ще один вагомий крок до повернення пам’ятці  слави значного культурного осередку держави.

Любов ШИЯН, науковий співробітник Національного заповідника «Замки Тернопілля», канд. істор. наук.Loading...Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK