Чи знаєте ви, що таке «чорна діра»? Ні, мова не йде про ваш сімейний бюджет, а про астрофізичний об’єкт, який створює настільки потужну силу тяжіння, що жодні, як завгодно швидкі частинки, не можуть покинути його поверхню, навіть світло. Складно уявити собі, як все це відбувається в глибинах Всесвіту, бо ж безпосередньо спостерігати чорну діру неможливо, її наявність можна лише встановити через поведінку космічних об’єктів та полів, наприклад, за швидкостями руху зір. А тепер поясніть це своїй дитині чи учневі в школі. Важко? А то ж. Але, якщо ви завітаєте до недавно відкритого Центру Науки Тернополя, там вам продемонструють модель чорної діри, яка наочно і вельми дохідливо демонструє, що відбувається з космічними об’єктами на тлі уявної поверхні цього космічного монстра. Навіть якщо ви так і не засвоїте зміст складних понять на кшталт «енергосфера» та «сингулярність», уявлення про поведінку чорної діри у вас тепер залишиться на все життя. Науково-демонстраційний навчальний «Центр Науки Тернополя» − це сучасний спосіб репрезентації складних законів науки та явищ природи. Цільова аудиторія центру – школярі, але і дорослим там буде теж цікаво.
Як виникла ідея створення центру? Ідейними натхненниками проекту «Центр Науки Тернополя» стали Христина Білінська та Михайло Сиротюк. Наша розмова з Христиною Білінською відбулася після новорічних свят, коли центр розпочав свою активну діяльність, не зважаючи на продовження його комплектування. Христина розповідає, що ідея створення «Центру Науки Тернополя» зародилася в неї п’ять років тому, під час стажування в Польщі за програмою «Study Tours to Poland» − навчальних візитів до Польщі для студентів, молодих спеціалістів та професіоналів з країн Східної Європи. В рамках програми стажування, Христина відвідала «Центр науки Коперника» у Варшаві, де вперше побачила, як складні наукові знання можна пояснити дітям та дорослим на простих моделях і дослідах.Так зародилася мрія створити подібний центр у нашому місті.
Від наукових пікніків – до Центру Науки. На початку Христині, разом із зацікавленими молодими людьми вдалося організувати та провести у Тернополі кілька «Наукових пікніків», наслідуючи більш як двадцятирічний досвід подібної діяльності «Центру науки Коперника» у Варшаві. Учасниками пікніків стали вчителі, школярі та студенти обласного центру, а також численні відвідувачі. «Вуличні досліди» довели незаперечну перевагу форм навчання та пізнання, які ґрунтуються на «живому» експерименті, можливості самому відтворити фізичні чи хімічні процеси з використанням доступних та бюджетних ресурсів. Після чотирьох років проведення «Наукових пікніків» сформувалася команда ентузіастів з-поміж педагогів та науковців, які вже були мотивовані до створення центру. Другим кроком до втілення мрії було створення громадської організації, яка вже на офіційному рівні взялася за вирішення низки ділових і господарських питань. Завдяки наполегливій праці, активісти, об’єднані навколо громадської організації, отримали майже мільйон гривень з міського бюджету, вигравши в 2017 році за підтримки тернополян «Громадський проект». Мрія Христини Білінської та її однодумців набула конкретних обрисів і отримала фінансове забезпечення для своєї реалізації.
Єдиний у своєму роді. Перше, що впадає в очі – модерний підхід до оформлення простору центру. Представлена експозиція – експонати та установки − є своєрідним інтерактивом, взаємодія з яким відкриває для відвідувача світ науки та занурює його в індивідуальний науково-пізнавальний екстрім. Тут проводять навчання шляхом практики, що є дуже ефективним, відмінним від шкільного підходом до засвоєння складних наукових понять та явищ природи. Цьому сприяють також оригінальні розповіді екскурсоводів, інформативні та доповнені цікавими прикладами, що допомагають зануритися в процес пізнання. На перший погляд розважальна діяльність у певний момент несподівано перетворюється в дохідливий й цікавий процес пізнання, в якому відвідувачі беруть безпосередню участь. Центр Науки Тернополя – не єдиний в Україні, але він все ж таки унікальний. Подібні наукові заклади в Києві, Харкові, Одесі, Вінниці, Хмельницьку функціонують на комерційних засадах. На відміну від них, Центр Науки Тернополя є громадською, неприбутковою організацією. Хоч утримання центру потребує значних коштів (витрати на комунальні послуги, платню персоналу, доступ до Інтернету, охорону приміщення тощо), плата за відвідування є мінімальною. Для покриття всіх необхідних витрат і розширення напрямків своєї діяльності, засновники центру змушені активно шукати партнерів та спонсорів, які в різних формах можуть долучитися до діяльності цього науково-пізнавального закладу.
Сайт як інтерактивна платформа взаємодії. Центр намагається встановлювати та підтримувати тісні контакти із відвідувачами через соціальні мережі, а також офіційний сайт, який з часом має стати платформою для різносторонньої інформації та інтерактивної взаємодії з усіма зацікавленими особами. Найближчим часом планується організувати 3D-екскурсії для відвідування центру в дистанційному форматі, а також через веб-камеру спостерігати в режимі реального часу за цікавими подіями, що відбуваються в центрі.
Майбутнє центру. На даний час, − ділиться своїм баченням майбутнього центру Христина Білінська, − засновники перебувають у стані пошуку перспективних ідей та напрямків роботи, реалізація яких буде залежати перш за все від фінансових спроможностей, підтримки навчальних закладів, інших установ і організацій, зацікавлених у співпраці та розвитку такого напрямку діяльності. Центр відкритий для всіх можливих форм взаємодії. Першочерговим завданням є збільшення кількості наукових установок та експонатів. Уже проводяться зустрічі молоді, що навчається та вчителів із провідними науковцями, педагогами-новаторами для обміну думками й ідеями, як зробити складні наукові знання доступними для кожного. У перспективі центр планує організувати підвищення кваліфікації педагогів різних фахів та ознайомлення їх із досягненнями сучасних наук та технологій. А ще найближчим часом у центрі запрацюють лабораторії для проведення різних дослідів та експериментів з хімії, студія 3D-друку. Планується відкриття школи робототехніки, бізнесу, різні майстерні, які стануть доступними для батьків та їхніх дітей.
Центр – місту. Центр тісно співпрацює з Тернопільською міською радою і за підтримки міського голови Сергія Надала та заступника голови Леоніда Бицюри планує створити майданчик для концентрації зусиль науковців та практиків навколо вирішення конкретних проблем міста. Для прикладу, вже ведуться пошуково-дослідницькі роботи над вирішенням проблеми очищення Тернопільського ставу.
Центр Науки Тернополя запрошує на цікаві екскурсії та інші заходи, які неодмінно розширять горизонти вашого світогляду.
Тут ніколи не будуть нудьгувати ані школярі, ані дорослі.
Підготував Володимир Уруський спеціально для City Life
Залишити відповідь