Файне місто

Розповіли про підпільника, який вигадав власний алфавіт

848802_w_300Боєць УПА Володимир Черкавськийвигадав власний алфавіт, коли 20 років переховувався від радянських спецслужб.

Чоловік ховався в селі Старі Петликівці Бучацького району Тернопільської області у своєї знайомої Петрунелії Щербань. Чоловік увесь час лежав у сховку завдовжки 2,5 м та шириною менш ніж метр, повідомляє “Історична правда“.

Підпільник прочитав у криївці книгу “Стародавня історія”. Вирішив створити власний алфавіт, який був би зрозумілий лише йому.

“Він захотів створити шифр, яким би міг вести свої записи. Цей алфавіт був доволі цікавим. Саме такою мовою Черкавський і нотував собі книжки та рецензії”, – згадує кандидат історичних наук Сергій Волянюк.

1955-го підпільник вирішив приготувати їжу хворій Петрунелії Щербань. Черкавський спіймав сусідську курку і його побачив місцевий дільничний. Повстанець вистрілив у міліціонера та втік. У липні 1967 року, зранку, до помешкання Петрунелії навідались спецслужби із обшуком. Володимира Черкавського арештували.

Слідчому Черкавський намагався довести, що вилучений під час арешту зошит із невідомими позначками – це вигаданий ним алфавіт, а не зашифровані послання.

“Із 1940-х у підпіллі широко практикувалося ведення кодів. Можливо, працівники КДБ думали, що це повстанський шифр і хотіли добути ключ, щоб розшифрувати інші документи”, – зазначає Сергій Волянюк.

Володимира Черкавського засудили до 10 років колонії суворого режиму та ще 5 років заслання. Петрунелії Щербань дали 3 роки.

Відбувши увесь термін покарання, 1982-го Володимир Черкавський повернувся на Тернопільщину.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK