Тернопіль

Роботи художника з Тернопільщини прикрашали кабінет Кеннеді

606179_1_w_570Ім’я галицького художника Якова Гніздовського добре відоме за океаном, а на батьківщині про нього більшість людей дізналися не так давно.

Яків Гніздовський народився на Тернопільщині в 1915 році в селі Пилипче. З дитинства він полюбляв малювати, а батьки робили все, щоб дитина розвивалася та добре навчалася. Після закінчення сільської школи Якова відправили на навчання в гімназію у місті Чортків, там і почав проявлятися його талант до графіки. Потім продовжив навчання у Львівській духовній семінарії. Про це пише Arts Looker.

Навесні 1934 року польська поліція провела обшуки у студентському гуртожитку, де проживав Яків. Студенти мали відношення до підпілля ОУН. У віці 19-ти років його було заарештовано на декілька діб за пропагандистські листівки, які було знайдено під час обшуку. Дивом йому вдалося уникнути тривалого ув’язнення. У Львові він брав активну участь у мистецькому житті. Був ілюстратором різних видань, а також працював художнім редактором популярного в той час журналу “Арка”.

719497_2_w_1000Талант Якова Гніздовського розгледів меценат та митрополит Андрей Шептицький, який допоміг із стипендією для навчання у Варшавській академії мистецтв. У 1939 році через окупацію Польщі нацистськими військами, Гніздовський змушений був на деякий час поїхати до Риму. Потім Гніздовський переїхав до Хорватії, де продовжив навчатися в Загребській академії мистецтв.

Там він нарешті і здобув омріяну вищу мистецьку освіту. Наприкінці Другої світової війни опинився на півдні Німеччини, де перебував до 1949 року , у таборі для переміщених осіб біля Мюнхена. З Німеччини він емігрував до США, де і почався новий творчий період українського митця.

У США він зупинився в місті Сент-Пол штату Міннесота, де з часом пощастило влаштуватися дизайнером в рекламну фірму. Перше доленосне визнання художник отримав у 1950 році, беручи участь на виставці графіки в Міннеапольскому інституті мистецтв. Ще один вагомий успіх прийшов до митця, коли галерея Асоціації американських митців у Нью-Йорку купила 220 відбитків із його серії дереворізів “Сосни”. Це означало, що визнання майстерності Гніздовського в США відбулося. У 1954-му відбулася перша персональна виставка художника в США. Ще через два роки такі ж виставки мали незаперечний успіх у Парижі, а на початку 60-х прийшла міжнародна слава.

Осінню в 1975 році персональну виставку Гніздовського в Токіо відвідує син японського імператора Хірохіто. Усі роботи викуповує найбільша місцева галерея “Йосейдо”. Роботами видатного українця захоплювалися шанувальники мистецтва на всіх континентах.719497_6_w_1000

Вони потрапили до багатьох престижних музеїв, галерей, навчальних закладів та колекцій відомих людей. Зокрема, дві картини — “Зимовий пейзаж” і “Соняшник” — вибрав колись для оформлення свого кабінету в Білому домі 35-й президент США Джон Кеннеді. Сьогодні твори Гніздовського зберігаються в Конгресовій бібліотеці, Бостонському музеї, Філадельфійському музеї, Університеті Делавер, Університеті Вашингтона, Батлер Інституті, фундації Вудварда, у збірці Нельсона Рокфеллера, а також у музеях Японії та України.



Loading...







Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK