Тернопіль

«Наша єдина мета – працювати на землі, вирощуючи гідні врожаї». Віктор Вальчук про земельну реформу та позицію «Контінентал» стосовно відкриття ринку землі в Україні

В. Вальчук про земельну реформу та позицію компанії «Контінентал» стосовно відкриття ринку землі в Україні.

poG4kHhPlCvK2Q3IGXpb.r695x430Відкриття ринку землі в Україні з 1 липня 2021 року є актуальною й однією з найбільш обговорюваних тем у колі аграріїв, українському політикумі та й в українському суспільстві загалом. Ця подія має як своїх прихильників, так і опонентів, навколо переваг і недоліків відкриття ринку землі досі тривають запеклі громадські і політичні дискусії. Отже, тема відкриття ринку землі почергово набуває різного політичного забарвлення, обростає новими тлумаченнями, а часто й голослівними заявами, тоді як самі власники землі – українські селяни – часто почуваються геть розгубленими, не розуміючи, чого чекати, які рішення ухвалювати, а можливо,  і чого остерігатись.

Тому напередодні відкриття ринку землі ми вирішили допомогти нашим пайовикам, власникам земельних ділянок, розібратись в його основних питаннях і звернулись із проханням прокоментувати їх до директора департаменту земельних ресурсів компанії «Контінентал Фармерз Груп» Віктора ВАЛЬЧУКА.

Українські села і громади поступово розвиваються, стають на ноги. Все це відбувається тому, що наші люди – неймовірно працьовиті

Мораторій скасовано.

– Отож, пане Вікторе, бути чи не бути ринку землі з 1 липня 2021 року?

– Хай би як це дивно прозвучало, але відповідь на ваше запитання, на мою думку, одним ствердним реченням дати нереально. З точки зору законодавства відповім так: мораторій на продаж землі скасовується з 1 липня 2021-го відповідно до закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, і власники паїв, земельних ділянок, зможуть їх вільно продавати, як і будь-яке інше належне їм на підставі права власності майно. Але от чи можна назвати цю подію відкриттям саме ринку землі у повному розумінні цього слова, залишається поки що відкритим питанням. Вся справа в обмеженнях щодо того, хто зможе купувати землю і які своєю чергою суттєво обмежують вільний розвиток і функціонування ринку землі.

– І все-таки хто зможе купувати землі сільськогосподарського призначення?

– Ринок землі відкриватимуть у два етапи. На першому, який триватиме до 2024 року, купувати землю зможуть лише фізичні особи, але не більше 100 гектарів. Решта ж учасників ринку – юридичні особи – до ринку землі будуть допущенні лише з 2024 року і теж матимуть обмеження, але вже не більше як 10 тисяч гектарів. Саме заборона купувати землю юридичним особам суттєво зменшуватиме реальний попит на землю на першому етапі відкриття ринку, а це, відповідно, негативно позначиться на ціні землі. Замість того, щоб ринок вільно функціонував, він, образно кажучи, працюватиме у штучно створеному середовищі, і сподіватися на отримання адекватної ціни за землю на цьому етапі, на жаль, не доводиться.

– А яка позиція компанії «Контінентал» стосовно цих обмежень?

– Наша компанія та її інвестор «SALIC» – мають далекоглядні плани на роботу в Україні, на десятки років уперед. Ми прагнемо довгострокової стабільної роботи та розширення інвестицій, що своєю чергою позитивно вплине і на громади, в яких працює «Контінентал». Адже це – і робочі місця, і податкові відрахування, і соціальна допомога селам від компанії.

Щодо нашої позиції стосовно обмежень ринку землі: ми вважаємо, що правила мають бути однаковими для всіх його учасників. Наша єдина мета – працювати на землі, вирощуючи гідні врожаї. В жодному разі земля не повинна ставати об’єктом спекуляції, а штучні обмеження ринку – негативно впливати на її вартість.

Встановлено мінімальну вартість

– Тоді одне з найважливіших для власників землі питань: якою ж буде ціна за гектар?

– Насамперед власникам землі слід знати, що мінімальна вартість, нижче за яку землю не можна буде продана, вже закріплена на законодавчому рівні – це нормативна грошова оцінка (НГО) земельної ділянки. НГО земельної ділянки залежить від регіону, в якому вона є, якості ґрунтів та в середньому по Україні становить 20-30 тисяч гривень за один гектар. Це мінімальна ціна. Реальна ж ціна, звісно, встановиться ринком. Прогнози експертів, учасників ринку,статистична інформація, яку ми отримуємо, свідчить, що орієнтовні ціни на землю коливатимуться у діапазоні 1500–2000 доларів США за один гектар.

– Зараз озвучують і вищі ціни – понад 2000 доларів за гектар. Це реальні прогнози?

– У деяких регіонах, з особливо родючими ґрунтами, ціна може перетнути позначку 2000 доларів за гектар, але справедливу ціну власники земельних ділянок зможуть отримати лише тоді, коли в Україні запрацює справжній ринок землі. Тобто, після 2024 року, без  обмеженого переліку тих, хто має право придбати землю. Очевидно, що ціни на землю у перші кілька років функціонування ринку будуть найнижчими, а основними покупцями будуть люди, наміром яких буде перепродаж землі через кілька років, коли на ринку сформується дійсно справедлива ціна на українську землю. Досвід усіх європейських країн показує, що після відкриття ринку землі у перспективі чотирьох-п’яти років ціни на землю можуть зрости у кілька разів. Україна у цьому випадку пройде дуже схожий шлях розвитку ринку землі.

– То що порадите українцям: продавати чи ні?

– Продавати чи ні це конституційне право кожного українця самостійно розпоряджатися власним майном, зокрема землею. Підтримую дії України відкрити ринок землі і, як і в усіх цивілізованих  країнах, дати можливість кожному самостійно вирішувати, що робити зі своїм майном. Але на цьому етапі пораду від себе і позицію Компанії, звісно, скажу,  – однозначно ні, не продавати. Ми наполегливо рекомендуємо власникам землі не поспішати і не продавати за безцінь свої ділянки. Ні для кого не секрет, що конкуренція на ринку земель сільськогосподарського призначення зростає з року в рік, а отже, і ціна на українські чорноземи у перспективі п’яти-шести років може зрости у два-три рази. Мало того, дуже часто земля – це чи не єдиний актив, який залишився у мешканців села, котрий щороку зростатиме у вартості і на постійній основі приноситиме щораз більший дохід від оренди. На мою думку, позбуватися такого активу, принаймні на цьому етапі і за нинішнього рівня цін на землю – невигідне і необачне рішення. Я теж маю у власності пай – на Тернопільщині – отримав його у спадок від батька. І незважаючи на те, що проживаю в місті, для себе вже вирішив: однозначно не продаватиму і, будучи батьком двох дітей, хочу залишити цю землю саме для них. Погодьтесь, це хороший інструмент отримання постійного додаткового доходу і гарний подарунок дітям, ціна якого у найближчі 10 років лише зростатиме.

– Але ж трапляються різні життєві обставини, коли вкрай потрібні додаткові гроші і, ймовірно, комусь таки доведеться ухвалити рішення продати землю. Що порадите у такому разі, на що власникам землі потрібно звернути увагу?

– Для всіх наших пайовиків ми створили окрему «гарячу лінію», за якою людина зможе отримати фахову консультацію щодо того, які дії вона повинна виконати і на що потрібно звернути увагу, якщо все-таки вирішила продати земельну ділянку. Однак кілька основних моментів можу озвучити відразу:

  • чинне законодавство містить норму, яка передбачає, що договір купівлі-продажу землі обов’язково має бути посвідчений нотаріально. Кошти за продану вами земельну ділянку можуть бути оплачені лише у безготівковій формі на ваш банківський рахунок. Отож, перша дія  –  піти до нотаріуса, який супроводжуватиме угоду щодо продажу землі до самого кінця;
  • як я вже згадував, ціна продажу земельної ділянки не може бути нижчою за її нормативну грошову оцінку (НГО). Дізнатись НГО земельної ділянки можна, замовивши відповідний витяг про НГО у найближчому Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП). Така ж послуга доступна і онлайн, на сайті Публічної кадастрової карти України.

Хочу також скористатись можливістю і звернутись до пайовиків, які ще не завершили оформлення права власності на земельні ділянки, а мають лише сертифікат на земельну частку (пай). Відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення у натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», до 1 січня 2025 року всі власники незатребуваної земельної ділянки (паю) або їхні прямі спадкоємці повинні оформити право власності на земельну ділянку. Якщо цю вимогу не буде виконано, вважатиметься, що такі власники ділянок автоматично відмовилися від землі. Отож рекомендую не зволікати з цією справою і звернутись по допомогу до наших фахівців. Компанія повністю компенсує всі необхідні витрати, зокрема й витрати, необхідні для успадкування земельної ділянки, і допоможе з оформленням потрібних документів.

– Чи може власник продати землю, якщо вона перебуває в оренді?

– Може, але повинен повідомити своєму орендарю про намір продати земельну ділянку. Навіть після продажу договір оренди продовжуватиме діяти вже з новим власником, який буде отримувати належну йому орендну плату.

Надія ШТОКАЛОLoading...Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK