Тернопіль

Міський голова Тернополя Сергій Надал розповів про обурення “червоною зоною” і місцеві вибори

Для “зелених” регіонів, тобто більшості областей, нічого не змінюється – жителі мають продовжувати носити маски у громадських місцях, дотримуватися дистанції, їздити тільки на сидячих місцях у транспорті тощо. 

Натомість “червоні” – нині це Луцьк, Тернопіль і Кіцманський район Буковини – мають зупинити роботу громадського транспорту, закрити ресторани та ТРЦ. Тобто майже повернутися до карантину зразка березня.

 

Українська правда” розпитала в очільника Тернополя Сергія Надала про причини обурення “червоною зоною”, проблемами, з якими через зонування Кабміну зіштовхнулося місто та про місцеві вибори, які наближаються разом з другою хвилею коронавірусу.

 

– Перше запитання дуже пряме – ваше рішення публічно виступити проти  центральної  влади – це спосіб заробити заробити собі бонуси на місцевих виборах?

– Ні, це спосіб підтримати тернополян, які від того моменту, коли ми отримали інформацію про це рішення МОЗу, у п’ятницю, у кінці робочого дня… Воно реально було шоком для всіх людей. Я з п’ятниці почав отримувати не те, що сотні, тисячі дзвінків, меседжів, звернень у соцмережах – як так, чому нас закривають, просимо не закривати, ми хочемо працювати, ми і так втратили…

Реально – економіка лежить на колінах. Бізнес закривається, люди втрачають роботу, шукають, як виїхати на роботу за кордон. Ми тільки даємо бізнесу відновитися – і знову пропонуємо всім закритися.

Ми запропонували всім суб’єктам господарювання дотримуватися епідемвимог і працювати в межах тих, які були прийняті міською комісією з надзвичайних ситуацій. Рекомендували поліції не складати протоколів на підприємців, але вже до того ми узгодили з громадською асоціацією підприємців, з адвокатами, що забезпечимо юридичний супровід по кожному складеному протоколу. Тому що поліцію все ж таки змусять їх робити.

Ми, звичайно, звернулися ще раз до МОЗу і до міністра інфраструктури: перше – відновити зупинку потягів, друге – скасувати цю червону зону.

 

– А які у вас показники по місту?

– Якщо говорити про медичні показники, подивіться кількість хворих у Тернополі та в інших містах – порівняйте! У нас в рази менша кількість хворих, ніж у містах-сусідах, я вже не кажу про міста-мільйонники. У Києві працюють “велюрові” ресторани, а тут транспортна блокада.

Станом на 31 число в Тернополі при рекомендованому МОЗом показнику тестування 24 (24 ПЛР та ІФА тестування на 100 тисяч населення впродовж 7 днів – УП), у місті робилося 78 тестувань, утричі більше, ніж рекомендовано МОЗ! Сьогодні робиться ще більше.

При тому коефіцієнт виявлених хворих, рекомендований МОЗому, був 11% (регіон з коефіцієнтом виявлених хворих у понад 11% вважається таким, де значне поширення COVID-19 – УП), у Тернополі був 11.1 – тільки на 0,1 більше. При тому, що втричі більше проведено тестувань!

Одна з умов червоної зони – це заповнення ліжкофонду на 75%, у Тернополі цей показник 46,8%. Удвічі менше! Вибачте, будь ласка, поясніть мені, чому Тернопіль закривають на блокаду? Чому в інших містах усі можуть працювати, а тут має бути закрито? Люди цього не розуміють! Я вважаю, що комунікація – це найбільша проблема.

– Щодо зонування з вами радився не радилися ні МОЗ, ні Кабмін?

– Жодних консультацій, жодних розмов! Просто як грім серед ясного неба – нате вам рішення і все!

 

– Ви не погоджуєтеся з тим, що Тернопіль потрапив в червону зону чи взагалі з ідеєю поділити Україну на зони?

– Я вважаю, що по всій території України такі речі мали б приймати органи місцевого самоврядування на місці, люди на місцях, які знають ситуацію краще. Які знають, що в них відбувається в лікарнях, що вони можуть забезпечити.

Враховуючи, що органи місцевого самоврядування це все роблять і фінансують, то логічно, що це б робили вони. Ми не бачимо, не чуємо – де ті великі літаки, які прилітали, куди вони приземлялись? Ми нічого не отримували.

– Маски, захисні екрани, халати?

– Виключно кошти міського бюджету і підприємці.

– З 3-го серпня, з огляду на перебування у “червоній зоні”, у місті має зупинитися громадський транспорт, закритися торгові центри та ресторани. Чи зупиняли, чи закривали?

– Усе працює у звичному режимі. Громадський транспорт, дитячі садочки працюють. Ми рекомендували суб’єктам господарювання продовжити роботу, тому всі працюють.

 

– Ви готові нести відповідальність за порушення умов роботи червоної зони?

– Ми зробили всі юридичні дії, згідно з чинним законодавством. Ми зібрали орган місцевого самоврядування, на території якого прийняте рішення, поширити ту чи іншу зону. І орган місцевого самоврядування прийняв рішення, яке відповідно до статті 144 Конституції є обов’язкове до виконання на тій території, на якій приймається.

Якщо хтось скаже, що ми щось зробили неправильно, нехай спробує оскаржувати наші рішення в суді.

– Тобто якщо МОЗ зараховує вас до червоної зони, а ви з огляду на свої показники вирішуєте, що можете себе зарахувати, наприклад, до оранжевої зони, то можете не дотримуватися рішення МОЗу?

– Станом на 2 серпня у Тернополі всі показники відповідають “зеленій” зоні. Скажіть, будь ласка, що нам робити? Хтось може нам пояснити перед тим, як приймати таке рішення? У мене враження, що ці люди живуть на іншій планеті, вони не розуміють, що відбувається внизу, на Землі.

– Ви зверталися до МОЗу, щоб уточнити, що робити в такій ситуації?

– Коли це можна було робити, якщо рішення було прийняте в кінці дня у п’ятницю, субота, неділя були вихідні? У понеділок уже рішення сесії прийнято – про це знає вже вся країна. Немає такого ЗМІ, яке б сьогодні про це не спілкувалось. Але сьогодні в мене чогось спілкування тільки з журналістами.

 

– Дивіться, у нас закінчився вже 5-й місяць карантину, ви багато говорили про втрати для бізнесу. А наскільки впали доходи міського бюджету Тернополя?

– Економіка міста навіть не на колінах, а ще нижче стоїть. Втрати міського бюджету лише за перше півріччя понад 96 мільйонів гривень (приблизно чверть планової дохідної частини бюджету міста на 2020 рік – УП). За даними податкової служби, до кінця року ми очікуємо ще одну таку саму суму.

– Що ви робите в такій ситуації, як виплачуєте людям зарплати, розподіляєте видатки?

– У тому то і справа, ми кажемо, що місто має жити повноцінним життям. Економіка має працювати. Не будуть працювати підприємства – не буде надходжень у міську казну, а нам треба забезпечити виплату зарплати бюджетникам.

Ми зранку рахуємо, скільки коштів надійшло на казначейський рахунок, і те, що надійшло, розподіляємо. У першу чергу це заробітна плата, одразу без обмежень медикам усе, що потрібно. У другу – енергоносії. По залишковому принципу фінансуємо будь-які інфраструктурні об’єкти або ремонти.

– Щоранку так перевіряєте?

– Щоранку, бо ми маємо шалені заборгованості постачальникам, підрядникам за виконані роботи. Люди розуміють, що просто біда, тому вони працюють у борг. Сьогодні більшість робіт у Тернополі підрядники роблять у борг.

 

– Повернуся до місцевих виборів. Ви будете балотуватися 25 жовтня?

– Так, я планую балотуватися.

– Знову від “Свободи”? 

– Так.

– Чим зможете здивувати тернополян після 10 років роботи?

– У нас є чимало планів, усе це буде відображено в передвиборчій програмі міського голови. Є ціла низка проектів, які плануються – це і будівництво доріг, ремонт доріг, вирішення транспортного питання, придбання автобусів, будівництво нових

– Знаєте вже, хто буде вашим суперником від “Слуги народу”?

– Якась інформація була в ЗМІ, але поки я розумію, що це ж не кінцеве рішення.

– Нібито обговорюють кандидатуру коміка Віктора Гевка

– Так, я чув інформацію саме про цю людину, що його обговорюють, але офіційного висунення поки не було.

– Що можете про нього сказати, чи відомий він узагалі в Тернополі?

– Так, відомий, я його дуже добре знаю. Неодноразово допомагав йому в проведенні його заходів, це були досить цікаві заходи для Тернополя. Ми співпрацювали з ним через управління молоді, щоб допомагати розвивати розважальну індустрію.

 

– Якщо Гевко піде на вибори, виграєте в нього?

– На вибори мають іти всі охочі. Кожен, хто має в собі амбіції, чує в собі сили, хай іде і пробує, а люди хай вибирають.

– Чи збереже “Свобода” своїх 13 з 42 місць у міській раді після місцевих виборів?

– Важко сказати, поясню чому. На попередніх виборах, у 2015, із 42 округів “Свобода” здобула більшість, перемогла в 35. А в раду через недолугий закон зайшло тільки 13 депутатів. Там, де люди на окрузі вибрали одного депутата, фактично зайшов інший депутат. Зараз ще новіший закон, і ніхто не може зрозуміти логіки, як воно це все буде відбуватись.

Тому прогнозувати сьогодні, яка буде кількість депутатів, це неправильно, але сподіваюся, що підтримка буде не меншою.

– Чи вдасться “Слузі народу” взяти більшість у Тернополі?

–  Якщо брати на сьогодні, з тієї інформації, що ми маємо, то далеко цього не буде.

 

– “Голос” зайде у міськраду?

– Я знаю, що є дуже багато людей, які готові цю партію підтримати, що там є люди, які також досить адекватні, і могли би бути у міській раді. Але вибір насправді за тернополянами.

– Ви готові об’єднуватися з “Голосом”?

– Я готовий об’єднуватися зі всіма, хто матиме в Тернополі адекватну, правильну позицію – проукраїнську і працюватиме заради розвитку міста. Зокрема і з партією “Голос”.

 Чому кількома місяцями раніше ви не підтримали міського голову Черкас Анатолія Бондаренка, який також був невдоволений рішенням з Києва і почав раніше послаблювати карантин?

– По-перше, тоді була дещо інша ситуація, ніж сьогодні, її не можна порівнювати.

– Щодо захворюваності?

– Так, тому я вважаю, що кожен має приймати таке рішення на місцях. Я не можу коментувати рішення міського голови Черкас, так само як черкаський міський голова рішення Тернополя.

До речі, я тоді говорив, що як міський голова я розумію міського голову Черкас. Тому що такі рішення, які приймаються в місті, мають враховувати думку людей. Якщо в нього була думка, підтримка людей з цього приводу, то він такі рішення і такі заяви робив. Наголошую, що те рішення, яке було прийняте сьогодні, це результат вимоги тернополян.

 

– Пам’ятаю, що ваш однопартієць, міський голова Франківська Руслан Марцінків виступив на захист Бондаренка. Скажіть, а чи підтримав вас зараз хтось з міських голів – постом або дзвінком?

– Я спілкувався з кількома міськими головами, від яких чув підтримку, і наскільки я знаю, вони розміщували інформацію про підтримку у себе в соціальних мережах.

– Два-три прізвища?

– Зокрема Івано-Франківськ – Руслан Марцінків, Симчишин – Хмельницький, Луцьк, місто, яке таке ж саме рішення приймало, як і Тернопіль.

 Ще одне запитання з огляду на ваш 10-річний стаж. Ви встигли попрацювати з трьома президентами – Янукович, Порошенко і нині Зеленський, і з сімома урядами. За якої влади контроль з Києва був найсильнішим?

– Це було ще в період роботи Януковича, бо після того вже почалися процеси децентралізації – змінилися можливості міст, усе ж таки частину повноважень передали на місця.

 

– Можете згадати ситуацію щодо жорсткого контролю Києва в часи Януковича?

– Ми мали приблизно 40 кримінальних справ щодо міської ради, щодо комунальних підприємств у період Майдану. Хочу нагадати, що Тернопіль – перше місто, яке підтримало Майдан, у нас тоді відбулася сесія міської ради на центральному майдані Тернополя, де були присутні десятки тисяч людей, це була відкрита сесія.

І ми перші в Україні прийняли рішення про відставку прем’єр-міністра Азарова. Ще до завершення Майдану, понад 40 кримінальних справ дивним чином були закриті…

 

– Я правильно розумію, що в часи Януковича це можна було назвати тиском, однак сьогоднішні ситуації радше такими, де місцеву владу просто не чують?

– Зараз я поки що не можу говорити про тиск, я говорю, що відсутня нормальна комунікація. Нам треба більше працювати, міністерствам профільним також треба більше працювати. Ми відкриті й готові до співпраці, тому що всі розуміємо проблеми країни, але проблеми кожного міста – це частина країни, і ми готові разом працювати, щоб їх вирішувати.

На початках епідемії була добра ініціатива президента, коли він робив спільні наради з головами адміністрацій, з мерами. Ми все відкладали в сторону, тому що треба було займатися роботою, координувати, щоб забезпечити успішну роботу по COVID-19, так потрібно продовжувати. Не було б можливо таких рішень, не було б таких непорозумінь.

– Якої ідеальної реакції ви очікували на своє відеозвернення? Ось ви його виклали у Facebook, і що має відбутися далі?

– Йшлося про те, щоб відновити зупинку потягів у Тернополі. На жаль, вона не відновлена, і я вже розказував вам про свіжі випадки, коли виникають з людьми проблеми. Мені сьогодні далі пишуть люди, чи вже вирішене питання, ми купили квитки на поїзд. Я не можу дати відповідь, бо поки що не знаю. Ще немає ніякої реакції.

 

 – Міністр інфраструктури, до якого ви зверталися на відео, не зв’язувався з вами?

– Я сьогодні мав спілкування виключно з журналістами. На жаль, з представників уряду, ніхто не мав бажання поспілкуватись.

(Після розмови, 4 серпня, стало відомо, що міністр інфраструктури Владислав Криклій звернувся до уряду з проханням повернути зупинку поїздів у містах “червоної” зони – УП).

 У червоній зоні ви будете перебувати п’ять днів –  до 7 серпня, а потім буде перегляд?

– Ми звернулися до голови обласної комісії з надзвичайних ситуацій, до керівника державної комісії, а також до прем’єр-міністра, оскільки в нас є показники, що 2 серпня ми вже були в зеленій зоні, внести зміни, зробити позачергове засідання і виключити Тернопіль з червоної зони. Я дуже сподіваюся, що ми будемо почуті.

Ольга Кириленко, УПLoading...Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK