Соломія Крушельницька – одна з найвидатніших співачок кінця ХІХ – початку ХХ ст. Впродовж 35-ти років вона з успіхом виступала на найвідоміших оперних і концертних сценах світу. Але, незважаючи на велику популярність, С. Крушельницька була надзвичайно приватною особою і завжди оберігала своє особисте життя від сторонніх. Артистка не вела щоденника, не залишила спогадів. Можливо через це в її біографії є так багато недосліджених сторінок і навіть загадок.
Наша розповідь про одну з таких таємниць. В Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові, в залі під назвою “Біла” на письмовому столі експонується Свідоцтво хрещення Соломії Крушельницької (дублікат), яке було виписане 31 грудня 1909 р. Скоріш за все, цей документ був потрібний для оформлення шлюбу артистки з адвокатом Чезаре Річчоні, з яким вона побралася 19 липня 1910 року в Буенос-Айресі під час гастролей в Південній Америці. Саме цей, не дуже атрактивний музейний предмет став головним персонажем майже детективної історії, пов’язаної з датою народження С. Крушельницької.
Здавалось би, найпростіший спосіб перевірити такі дані – звернутися до прижиттєвих особистих документів. Проте в різних документах, переважно радянського періоду, які зберігаються у фондах Музею Соломії Крушельницької, присутні різні дати народження артистки. Так, в її тимчасовому італійському паспорті, виданому в Москві 29 серпня 1946 р. стоїть дата народження 10 вересня 1876 р. Така ж дата записана і в документі “Вид на жительство для иностранца”. В анкеті для осіб, які бажають отримати радянське громадянство, заповненій Соломією Крушельницькою, зазначене інше число – 23 вересня 1876 р. Серед матеріалів, пов’язаних з роботою Соломії Крушельницької у Львівській державній консерваторії зберігається машинопис автобіографії артистки, яку вона написала 12 серпня 1947 р. В ній С. Крушельницька вказала лише рік свого народження – 1876-й. В будинковій книзі, графи якої заповнювалися на основі радянського паспорта співачки, також зазначений 1876 рік.
Серед писемних джерел, які використовуються в наукових дослідженнях, важливу роль відіграють епіграфічні матеріали – написи, здійснені на твердих матеріалах. В даному випадку багато що могла б прояснити намогильна плита, яка була встановлена на могилі С. Крушельницької її племінницею Одаркою Бандрівською в перші роки після смерті артистки. На плиті викарбувані роки життя видатної співачки – 1873-1952. Саме 1873 рік тривалий час був офіційною датою народження Соломії Крушельницької. Навіть столітній ювілей артистки відзначали в 1973 році.
Заплутану ситуацію з роком народження артистки прояснило саме Свідоцтво хрещення Соломії Крушельницької. Цей документ віднайшов дослідник життя і творчості С. Крушельницької Михайло Головащенко, який у 1970-х роках працював над двотомником “Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування”, що вийшов друком в Києві у 1978-1979 рр. Це видання дотепер залишилося важливою джерельною базою для дослідників життя і творчості С. Крушельницької. Свідоцтво хрещення було знайдене ще 1972 року, проте в цей період вже йшла активна підготовка до відзначення на державному рівні 100-літнього ювілею славетної української співачки. Тому М. Головащенко, не бажаючи, щоб святкування було скасоване, не оприлюднив відразу цей документ.
І лише після закінчення святкових заходів справжній рік народження С. Крушельницької став відомим широкій громадськості. 1984 року на її могилі був встановлений пам’ятник роботи відомої львівської скульпторки Теодозії Бриж, а на новій плиті викарбувані справжні роки життя: 1872-1952.
Чому ж виникла така плутанина з роком народження артистки? Маємо декілька версій. Можливо, Соломія Крушельницька применшуючи собі літа, хотіла здаватися молодшою? До речі, багато артистів, навіть у наші дні приховують свій справжній вік.
Можливо, вона не надавала цьому значення, або просто помилилася? В кінці ХІХ – на початку ХХ століття люди меншу увагу звертали на різні довідки і документи. Пошану до них прищепила вже радянська бюрократія.
Але нам видається, що Соломія Крушельницька свідомо писала в усіх своїх документах радянського періоду 1876 рік як рік свого народження. Причина досить проста. Не отримавши можливості повернутися до Італії, в кінці 1944 року співачка влаштувалася на роботу у Львівську державну консерваторію. Тоді їй було вже 72 роки. Можливо, побоюючись, що в такому поважному віці їй можуть відмовити у працевлаштуванні, вона вирішила зменшити свій вік до 68 років.
Якщо рік народження Соломії Крушельницької зараз не викликає жодних сумнівів, то день її народження і дотепер є темою для дискусій. У Свідоцтві хрещення в графі “Рік, місяць і день народження, хрещення і миропомазання” стоїть лише одна дата – 23 вересня, дата, коли музична громадськість відзначає день народження Соломії Крушельницької. До слова, в Свідоцтві хрещення наймолодшої сестри Соломії Крушельницької Анни також стоїть лише одне число – 18 серпня 1887 р.
Тут варто зазначити, що дітей не завжди хрестили в той самий день, коли вони народилися. Найчастіше таке траплялося, якщо дитина народжувалася хворою, ослабленою, чи їй загрожувала якась небезпека. У спогадах родини С. Крушельницької ми не знаходимо відомостей про таку ситуацію. А хрестив Соломію її дідусь, Василь Крушельницький, парох іншого села – Сороки. Можливо, він приїхав у село Білявинці, в якому народилася Соломія заздалегідь, а можливо, має право на життя інша версія, що майбутня артистка народилася 10 вересня, адже це число вона також подає в своїх офіційних документах? Але оскільки завжди святкували день ангела, іменини, а не уродини, дата народження Соломії Крушельницької забулася.
Досліджуючи життя і професійну діяльність Соломії Крушельницької наукові співробітники Музично-меморіального музею співачки щоразу знаходять нові, раніше невідомі факти з її біографії. Іноді ці факти заповнюють прогалини в наших знаннях про видатну артистку, а іноді – породжують нові запитання…
Данута Білавич
Завідувач наукового відділу Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові
Залишити відповідь