Шукав інформацію в архівах, розпитував старожилів та краєзнавців, моніторив згадки в Інтернеті та книгах. Отець Олексій Філюк кілька років збирав історичні згадки про минуле села Білозірки. Все розпочалося у 2017 році, коли священник став парохом місцевого храму Архистратига Михаїла.
Місто з ярмарками і волосний центр
Село Білозірка має дуже цікаву історію. Перша писемна згадка про нього датується 1545 роком. Чому саме так назвали поселення – невідомо. Існують легенди, що мандрівники неодмінно заходили до села, у якому на небосхилі сяяла біла зірка. Здавалося, що вона могла освітити все навколо навіть без місяця. Інша легенда говорить, що за селом на пагорбі стояла біла хата. Ввечері її здалека було видно. Мандрівники, ідучи говорили: «Зайдімо до села. Там щось біліє, як зірка на землі». Також існує версія, що за селом на Збручі є білі озера. На жаль, внаслідок невдалої меліорації вони висохли. Тільки коли йдуть великі дощі, то озера частково наповнюються водою. Ймовірно, від назви озер походить назва села.
Згодом палац у Білозірці перейшов у власність російської родини Теплякових. Історики пишуть, що вони були підставними особами. А мешкали у палаці меценати місцевого храму Євгеній і Єлизавета Турао та їх донька Євгенія з чоловіком. І саме у Білозірці їх і поховали біля храму в двох усипальницях.
Занепад Білозірки розпочався після Першої світової війни. Радянська влада надала їй статус села у 1939 році. А розкішний палац з терасами, ставами і найкращим парком на всій півночі Волині знищила радянська влада та розібрали місцеві жителі.
Будемо шукати підземний хід, що тягнувся на 6 кілометрів
Отець Олексій протягом трьох років, по крупинці, досліджував історію села. Врешті йому вдалося зібрати, окрім цікавих даних, понад півсотні фото про минуле Білозірки за останні 200 років. Він зробив їх репродукції, роздрукував, придбав рамки і мольберти, аби можна було на будь-якій локації показувати світлини.
«Люди, слухаючи історію свого села, плакали»
Найстаріше фото на виставці датується 1781 роком – це перефотографована літографія палацу у Білозірці. Її зробили під час візиту польського короля. На інших світлинах – вельможі, які мешкали тут, власники села, священнослужителі, котрі служили у храмі з 1880 року і до сьогодні, їх родини з мирянами, церковні хори, учні і вчителі недільної школи, околиці Білозірки та її жителі. Отець Олексій планує ще доповнювати виставку новими світлинами і закликає усіх, хто має інформацію або давні фото Білозірки, поділилися цією інформацією, щоб дізнатися ще більше нового про історію села.
Залишити відповідь