Тернопіль

Науковець з Тернопільщини розповів про стародавні вулиці Збаража

Науковець з Тернопільщини Руслан Підставка розповів про стародавні вулиці міста Збараж.

290b3bb2e5d7c5b99be128d30e1fa17c_M“Вулиці Збаража. 11 листопада – 22 січня. “Календарні” вулиці міста, до певного часу, в наших розвідках були представлені лише “травневими” – 3-го травня (День прийняття Конституції Польщі) – 1 травня (День міжнародної солідарності трудящих (СРСР) – Травнева (просто, гарний місяць). І ось, ще одна, радіальна вулиця від центру “Польської дільниці” північно-східного напрямку, що відділяла ще з ХVІІІ ст. Підзамче від “мікрорайону” Горб, теж присячена осінньо-зимовим місяцям року. Якщо 11 листопада – це День Незалежності ІІ-ї Речі Посполитої (1918), то 22 січня – це день Злуки ЗУНР та УНР (1919). Не дуже престижна і не дуже центральна вулиця міста до середини ХІХ ст. була заселена не дуже численними мешканцями (в основному, польської національності), – розповів Руслан Підставка. – У 1830 році на вулиці налічувалось заледве десяток глиняних халуп, але з початку наступного століття їх кількість збільшується і то мурованих. Одним з таких будинків був, за неперевіреними даними, особняк “якогось Сеґаля”. З такими прізвищами в Збаражі проживало багато представників єврейської національності, професії яких, сподіваюся, допоможе ідентифікувати Сергій Ткачов: “Bleichereien : Segal J ./Segal S.; Galanteriewh.: Berlas Markus; Weinh.: Bieler D. E./Segal Szifze; Mehlh.: Engel Alter/Segal Israel/Segal Meier; Gasth.: Segal Sohifre. Визначити, хто з них проживав на нашій вулиці, не знаючи, чим займався “невідомий Сеґаль” – неможливо!”

За словами найковця, “Списки мешканців Збаража від 24 років і старших мойсеєвого віросповідання” за 1933 р. по вулиці “11 листопада” фіксують Самуеля (1879 р.н.), Регіну і Салу (Лану) Сіґалль. Варіанти написання прізвища однофамільців відомого кіноактора і майстра айкідо в різних документах найрізноманітніші (перша голосна, подвійне “ель” і т.п.). З першою буквою “С(S)” в переліку наших Сігаллів підходить всього одна особа “Segal S.”, рід заняття “Bleichereien” (Google translate дає якісь незрозумілі варіанти перекладу).

На цій же вулиці проживають Розалія і Яніна Крохмалюки, імовірно, родичі відомого діяча визвольних змагань і публіциста Юрія Тиса (Крохмалюка), римо-католики Мар’ян і Гелена Чарнецькі, уніати Михайло і Дора Романьчуки та інші. Я думаю, мешканці Збаража знайдуть в цих списках своїх родичів і знайомих.

В період німецької окупації вулиця носила іншу назву, а яку саме, ще необхідно встановити. Думаю, найближчим часом це вирішиться!

 



Loading...







Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK