Український краєзнавець Тарас Циклиняк поширив у “Фейсбуці” рідкісні світлини Тернополя 1918 року.
На фотографіях можна побачити, як у минулому виглядав Парафіяльний костел, Старий замок, Надставна церква та міст-віадук біля “Шостого магазину”.
У цей період Тернопіль вже пережив евакуацію, наказ про яку надійшов у липні 1917 року. Тоді місто охопили пожежі.
Уривок із книги Ігора Дуди:
19 липня 1917 р. надійшов наказ про поспішну евакуацію міста та околиць. Росіяни почали нищити військові об’єкти. Наступного дня з’явилися німецькі аероплани, що бомбили залізничну станцію. Серед відступаючих виникла паніка. У суботу, 21 липня, о 15-й год. підпалили касарні біля замку. Великі пожежі палали чотири дні. До них спричинилися російські солдати під проводом офіцерів. Вони методично кидали бочки з гасом (бензином) усередину будинків.
Пожежників до гасіння вогню не допускали. Таким чином місто перетворилося на руїни. Військо не дозволяло виносити майно громадян. Із 2285 житлових і громадських будинків повністю зруйновано 127 і частково — 70, із 538 господарських будівель повністю знищено 59 і частково — 70.
У полум’ї згоріли кращі поверхові будинки на вулицях 3-го Мая (САГАЙДАЧНОГО), Міцкевича, Тарновского, Бродзіньского, Агенора, вся забудова вулиць Перля і Львівської. Були знищені залізничний двірець, Старий замок, Державна Прокуратура, Офіцерське Казино, Іпотечний Банк, млин Рудольфа Ґалля.
Висаджено в повітря міську електровню, будинок Промислової Школи на Зарудді, залізничний міст на вул. Смиківецькій, перехід через колії, що вів до парку — “Нового Городу”. Пограбовано аптеку Крижанівського, а потім підпалено. Пошкоджено Магістрат, Вчительську Семінарію, вежу Парафіяльного костьолу та його інтер’єри.
Всі товарні крамниці розграбовано, церковні дзвони вивезено. Уціліли лише готель “Подільський”, Міська Ощадна Каса, будинок “Сокола”, Австро-Угорський Банк та забудови Микулинецького передмістя. Пожежі та грабежі тривали й у неділю 22 липня 1917 р.
Фото: http://www.badatelna.eu/fond/181125/inventar/?q=Tarnopol
Уривок із книги Ігора Дуди
Автор допису: Taras Tsyklyniak
Парафіяльний костел (ЦУМ)
Старий замок
Надставна церква
Міст-віадук біля “Шостого магазину”
Сагайдачного, 2
Ріг Шевченка/Руської. На передньому плані зруйнований дім Парнаса. Тепер Шевченка, 37
Більше фото – ТУТ.
Залишити відповідь