75-років. Стільки часу пройшло з початку депортації лемків з Польщі. Але свою культуру вони зберегли і передають її із покоління у покоління. Частиною цього процесу є фестиваль “Дзвони Лемківщини”. Вже у 20-те його провели на Тернопільщині, в урочищі Бичова. Побувала на фестивалі і знімальна група Т1 Новини.
Пан Іван щороку приїжджає сюди на Монастирищину на фестиваль “Дзвони Лемківщини”. Каже, усі його предки, як і він сам – лемки.
“Треба показувати молодим звідки лемки, що то таке лемки, бо старші відходять, а молоді не будуть знати”, каже лемко пан Іван.
Станіславові – чотири місяці, він на “Дзвонах Лемківщини” вперше. Хлопчика вже знайомлять із культурою предків.
“Любимо лемків, поважаємо, бо ми з лемківського роду, підтримуємо традиції, спілкування лемківською говіркою. Не так, як наші дідусі з бабусями, але стараємося. Мені мама розказувала, і я хочу, щоб мій син знав, тому що це історія, це лемківський рід”, каже мама Станіслава Ольга Гурська-Піскова.
Загалом на свято “Дзвони Лемківщини” з’їхалися десятки тисяч гостей. Цього року дійство має особливий статус – Міжнародний фестиваль. На Монастирищину приїхали з Польщі, Сербії, Хорватії, Словаччини, Канади, Сполучених Штатів Америки, а також з різних куточків України.
Восени 1944 року Тимчасовий уряд Польщі заключив угоду з урядом Радянської України про обмін населенням. Так почалася депортація лемків. Цьогоріч відзначають 75 років з часу початку депортації лемків з їхніх територій.
Для популяризації лемківську культуру, яку зберегли на території Тернопільщини, планують побудувати музей “Lemko S.V.I.T.”. На це мають виділити близько 12 мільйонів гривень.
Яна Полухіна, Ігор Чорняк, Віталій Кузмко, Т1 Новини.
Залишити відповідь