Тернопіль

75 років потому: у Тернополі пом’януть депортованих українців

75 років минуло з часу, коли етнічних українці почали масово і примусово переселяти із територій Лемківщини, Надсяння, Холмщини на територію України.

9 вересня в Україні вперше на державному рівні відзначатимуть роковини початку депортації. У Тернополі пам’ятні заходи відбудуть у неділю. Зокрема, біля пам’ятника жертвам депортації у сквері імені Андрея Шептицького проведуть мітинг-реквієм і поминальне богослужіння. А в Українському домі «Перемога» відбудеться презентація фільму “Орнаменти долі. Спогади учасників”.

Ігор Дуда – директор обласного художнього музею, а за сумісництвом – і заступник голови всеукраїнського товариства “Лемківщина”, згадує, як 75 років тому його із сім’єю депортували в Україну. Чоловікові тоді було лише 5 років.

– Я один із тих небагатьох лемків, які народилися ще на Лемківщині. І приїхав на Тернопільщину, жив у Монастириську, – каже заступник голови Всеукраїнського товариства “Лемківщина” Ігор Дуда.

Цього року в Україні вперше відзначають річницю початку депортації етнічних українців на державному рівні. Офіційна дата річниці – 9 вересня. Саме у цей день у 1944 в Любліні Польський комітет національного визволення уклав угоду про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР”.

– Було виселено 483 тисячі українців з території Польщі в Україну. Виселяли у південні і східні райони, – каже Ігор Дуда. – Звичайно, людей з гір, від лісів і кинути в степи – це дуже важко.

За 75 років для лемків змінилося багато. За часів Радянського союзу говорити про примусове виселення з рідних земель їм забороняли. Але з часів незалежності України все змінилося. Лемки об’єдналися, створили музей своєї культури, організували фестиваль “Дзвони Лемківщини”, який цього року отримав статус міжнародного, і не тільки. Але деякі питання досі залишаються актуальними.

– Нас було визнано учасниками війни із відповідними пільгами. Потім пільги забрали. Тепер ми хочемо, щоб відновили ці пільги, – каже Ігор Дуда.

Також турбує лемків і питання визнання на державному рівні їх як депортованих.

– Ми до сих пір не визнані як депортовані. Подекуди кажуть, що ви добровільно переїхали. А як же, особливо ті, хто був переселений у 46-му році. То їх виселили військо польське і радянське НКВД, – додає Ігор Дуда.

Хай там як, цієї неділі в Україні вперше на державному рівні відзначають 75-их роковин початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках. У Тернополі пам’ятні заходи пройдуть у неділю, 8 вересня, а вже 9 числа у Києві відбудеться офіційне частина відзначення пам’ятної дати.

Яна Полухіна, Тарас Троян, Володимир Сосна, Т1 Новини.Loading...Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK