Файне місто

У селі на Тернопільщині винайшли гальма до воза

Гальма до воза придумав житель Космирина Бучацького району Михайло Рашидов. Гальмівний механізм – як в тракторі. Біля підніжжя залізна педаль.

Zemne_s.-Kosmuruna14-26-37-560x420

– Як їду фірою згори, притискаю, щоб кінь мене тримав. – розповідає чоловік. – Можна тільки трошки пригальмувати, можна і більше. Полегшив життя і собі, і коневі. Але коневі – більше.

Проект гальм до воза у нього вже запозичили селяни з Івано-Франківської області. Винахідником Михайло Рашидов став вимушено – через географічне розташування села.

– Додумався до такого, бо в нас гориста місцевість. – каже він. – До річки з’їхати – треба згори. На сусіднє село Сновидів – також згори. А кінь був молодий, діти їздили. І я тому так придумав, щоб не переживати за них.

гальма до возаМихайло Рашидов має десятеро дітей. Вищої освіти не здобувають. У Космирині жінки займаються господаркою. Чоловіки – будівельники. Половина жителів їздять на заробітки. Чимало не дивляться телевізор, не користуються електрикою, не мають телефонів, не підводять газу. Вважають, що це – розкіш. А розкіш – гріх. Михайло Рашидов відмову від благ цивілізації пояснює по-своєму. Каже, що це елементарна безпека.

– Газу не маю і не хочу. – каже. – Боюся його, щоб де що не зірвалося.

Лише кілька років тому до оселі провів електрику.

– Мені було легше, я менше робив. – пояснює чоловік. – Зараз маю більше роботи, бо всього більше треба. А раніше потреби були меншими. Світловий день закінчувався і ми лягали спати.

У Космирині звичайна хата коштує більше, ніж однокімнатна квартира у Тернополі. 35 тисяч євро і більше – таку ціну назвуть жителі Космирина тому, хто вирішить придбати там житло. Причина – стрімке зростання населення і відсутність землі на будівництво. Тут постійні земельні конфлікти. Щороку народжується багато дітей. Маленька сімейка – 10 чоловік. Є по 18. Через релігійні переконання місцеві кажуть, що жінка має народжувати, як земля. Громада сповідує кілька релігійних течій. Є свідки Єгови, євангелісти, греко-католики, православні, аміші.

Про Те

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Пошук

МИ У FACEBOOK