Місцеві ЗМІ вже неодноразово описували ситуацію навколо аморальних методів роботи Уповноваженого з прав людини в Тернопільській області Володимира Шевченка.
Обурює не сам факт його перевірок навчальних закладів на предмет доступу до публічної інформації, а форма, в якій він це проводить. Складається враження, що Шевченко В.П. розпочав кампанію залякування і тиску на керівників освітніх установ міста. Черговий скандал викликав «візит» регіонального координатора Уповноваженого з прав людини Шевченка до шкіл №11 та №3 міста Тернополя, пишуть “Тернополяни”.
Якщо спочатку поведінка представника омбудсмена викликала неабияке обурення у керівників навчальних закладів, то наразі дії Володимира Шевченка повністю нівелюють високий статус Уповноваженого з прав людини. Адже саме від інституту Уповноваженого ми чекаємо захисту наших прав і свобод, а діяльність представників даного інституту має бути зразком законопослушності та виваженості. Натомість, маємо протилежне.
15 лютого 2017 року Володимир Шевченко, проігнорувавши повідомлення чергового з пропускної системи, що у директора відвідувачі, безцеремонно, із ввімкненою відеокамерою та ще двома відвідувачами вдерлися у кабінет до директора ТСШ №3 Будій Н.Д., яка в той час обговорювала з юристом Петром Гродою правові питання. Проте показова нервозність Шевченка В.П. спонукала директора школи запросити «високу комісію» негайно.
Уявіть собі ситуацію: ви на своєму підприємстві проводите нараду, а до вас у кабінет вдираються невідомі особи, які одразу звинувачують вас, що ви порушуєте закон, не надаючи жодних на те доказів! Нічого не нагадує?
Одна з осіб, представляючись перевіряючим, що керується внутрішніми розпорядженнями своєї організації, вимагає від вас підписувати якийсь протокол! І все це під об’єктив відеокамери. Коли ж ви просите цю особу, окрім доручення, надати ще й скерування на перевірку, вона заявляє про перешкоджання діяльності і викликає поліцію. Ви думаєте, таке буває лише у фільмах? Ні, ці всі події відбуваються у «білий день» в кабінеті звичайнісінької школи.
Ми попросили прокоментувати ситуацію заслуженого юриста України, адвоката Петра Гроду, який мимоволі став свідком даних подій:
– Хто такий перевіряючий? Перш за все, це особа, яка діє на підставі доручення щодо предмету перевірки. В даному випадку регіональний представник Шевченко В.П., згідно з правилами діловодства Секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини, мав би пред’явити, крім загального доручення, і лист-скерування на конкретну перевірку, – зауважує юрист. – Можна в приклад навести повноваження слідчого: він має право вчиняти певні дії в рамках кримінального провадження не тому, що він слідчий, а лише в тому випадку, коли воно доручене саме йому, про що виноситься відповідна постанова.
Тут склалася така ж ситуація: Володимир Шевченко вважає, що маючи загальне доручення Секретаріату Уповноваженого з прав людини, може вчиняти будь-які перевірки. Однак, на кожну перевірку він повинен мати лист-скерування згідно з порядком, затвердженим Уповноваженим для процедури проведення перевірок.
– На мою вимогу надати лист-скерування, отримала шквал негативних емоцій від Шевченка В.П. – звинувачення в порушенні законів, виклик патрульної поліції, термінову скаргу у телефонному режимі у Секретаріат Уповноваженого. Хвилина розмови юриста Петра Гроди, який був присутній при цьому дійстві, з Секретаріатом Уповноваженого у Києві, розв’язала «великий конфлікт»: Шевченку В.П. було наказано негайно пред’явити лист-скерування. Отримавши необхідний документ, я без проблем надала усю запитувану інформацію. Тому поліція, яка прибула на виклик Шевченка В.П., була вкрай здивована безпідставним викликом, – зауважує Надія Будій. – Натомість, Володимир Шевченко на своїй сторінці у Фейсбук та інших ЗМІ поширює інформацію, що йому доводиться долати «страшенний супротив», бо «третя школа щось приховує». Я вважаю, що він дискредитує мою діяльність і діяльність школи. Але найбільше він дискредитує сам статус представника Уповноваженого з прав людини, – розповідає Надія Дмитрівна.
Схожу ситуацію спостерігали педагоги школи № 11 декілька днів тому у своєму освітньому закладіі. Напевно, не розуміючи, що окрім доручення директору потрібно надати скерування на перевірку конкретних фактів, Шевченко В.П. подумав, що він – «божок», і має право вимагати пояснення. Шантаж, погрози, приниження. І знову виклик поліції до директора, і знову заява, що Шевченку перешкоджають у його діяльності. Окрім цього при свідках Шевченко говорив, що тепер «перевірятиме» всі школи, бо на нього «поскаржилися в Київ». Потім з’ясувалося, що підстав для пояснення керівнику 11 школи немає, бо школа не отримувала запиту щодо актів виконаних робіт. Так і не надавши скерування на перевірку, Шевченко залишив школу. Але ж «бурхливу правову діяльність» зобразити треба, і на сторінці у Фейсбук з’являється коментар який принижує директора Літинського П.С. та школу № 11: – «11 школа трешак!..» (trash англ. – сміття, непотріб).
Таким чином, Володимир Шевченко як особа, на яку покладено завдання захищати права та свободи людей, здійснюючи свою діяльність, порушує права та свободи інших людей, принижує їхню честь і гідність, розповсюджує недостовірну інформацію у ЗМІ, чим завдає непоправної шкоди діловій репутації Уповноваженого з прав людини та дискредитує Верховний інститут, про що, напевне, прийшла пора проінформувати його та відповідні донорські організації.
Залишити відповідь